Politieman met hond

Wat is het probleem?

In 2018 bracht het tv-programma Rambam (BNN/VARA) in beeld hoe honden tijdens trainingen mishandeld werden met stroomstootbanden en prikbanden. Later lieten Undercover in Nederland (2020) en Zembla (2021) zien hoe honden nog steeds met veel geweld en het gebruik van stroombanden ‘getraind’ werden tot politiehond.

Stroomapparatuur geeft de hond zonder redelijk doel een pijnprikkel. Dat is dierenmishandeling volgens de Wet dieren. De dieren lijden zichtbaar en worden misschien wel voor het leven getraumatiseerd. Bovendien hebben wetenschappers aangetoond dat er alternatieve trainingsmethoden zijn waarbij je de hond geen pijn doet en je dezelfde doelen bereikt.

Wat is de oplossing?

Het gebruik van stroombanden is onacceptabel. Verantwoordelijk minister Schouten van Landbouw was het met ons eens: ook zij was voorstander van een verbod. Toch duurde het nog enkele jaren voordat het verbod er daadwerkelijk kwam. Er was felle weerstand van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging (KNJV), die vond dat er een uitzondering moest komen voor het trainen van jachthonden. Ook veel particulieren trainden hun honden nog steeds met stroomhalsbanden.

Ondanks alle weerstand is het uiteindelijk toch gelukt: sinds 1 januari 2022 is het gebruik van stroomapparatuur, waaronder de stroomhalsband, voor het trainen van honden verboden.

Er zijn enkele uitzonderingen op het verbod:

  • Politie, Defensie, de Dienst Justitiële Inrichtingen en de Douane trainen en kopen geen honden meer die met stroomapparatuur getraind zijn. Ze hebben nog wel honden die eerder op deze manier getraind zijn. Het gebruik van de stroomhalsband wordt alleen nog toegestaan voor deze honden en dan alleen als het niet anders kan. Vanaf 2027 geldt deze uitzondering alleen nog voor de politie. In het voorjaar van 2027 zal de staatssecretaris laten weten wanneer de uitzondering voor de politie eindigt.
  • Het gebruik van elektrische afrastering is niet verboden. Het is wel verboden als de impuls via een halsband wordt overgebracht.

De politie, de LID en de NVWA handhaven het verbod. Zie je gebruik van stroomhalsbanden? Meld dit door te bellen naar 144.

251002 hond zielig istock bijgesneden

Zijn we nu klaar?

Helaas worden stroomstootbanden nog steeds toegepast. Dat bleek opnieuw in de zomer van 2025, uit beelden van Undercover in Nederland. Als we het gebruik van stroomstootapparatuur voor hondentrainingen echt willen uitbannen, zal ook de verkoop en het bezit van die banden verboden moeten worden.

In 2026 is het verbod op het gebruik van de stroomstoothalsband geëvalueerd. Het betrokken adviesbureau adviseerde om ook een bezitverbod in te stellen, zodat de aanwezigheid van stroomstootapparatuur wordt teruggedrongen en er beter gehandhaafd kan worden. Tijdens het commisiedebat Dieren buiten de veehouderij in oktober 2026 meldde staatssecretaris Erkens van LVVN dat een bezitverbod moeilijk te realiseren is in verband met Europese regelgeving. Wel is hij bereid hiernaar te kijken als blijkt dat dit een groot probleem blijft.

De Sophia-Vereeniging zal erop blijven aandringen dat ook het bezit en de verkoop van stroomstootapparatuur strafbaar worden, zodat deze vorm van dierenmishandeling nog beter bestreden kan worden.

Hoe jij kunt helpen

Wil jij ons helpen om dit belangrijke werk voort te zetten? Met jouw gift kunnen wij blijven lobbyen, voorlichten en opkomen voor dieren die geen stem hebben. De dieren kunnen niet zonder jouw steun. Samen blijven we keihard werken aan een samenleving zonder dierenleed, waarin huisdieren naar hun aard met mensen kunnen leven. Doneer vandaag en maak het verschil.